Životní styl

Paleo není jen o jídle, paleo není jen dieta.

Ano, vše začíná jídlem, jak tvrdí manželé Hartwigovi, ale sami dodávají – tím to nekončí a ani nemůže. Ačkoliv jsem původně nechtěl moc číst knihy jiných autorů, blíže či vzdáleně spjatými s paleo kulturou, tahle se mi nevyhnula (ostatně jako asi deset dalších titulů). A musím jen souhlasit, jídlo je základ, nejvýraznější vliv hned po životním prostředí, ale není to jediný vliv. Kdyby vše bylo jen o jídle, nebylo by to pak moc jednoduché? A nedospěli by někteří již dávno k úspěchu, nehledě na to, jak moc podobně se stravují s paleo konceptem?

Někde se tvrdí, že až 80% svých problémů můžete vyřešit stravou. Ano i ne. Pokud si budete vše hlídat, jíst jen z neposkvrněných zdrojů, přesně odpovídající množství v synergii se svým tělem, eliminujete všechny další vlivy, tak pak to asi bude pravda. Ale kdo z nás žije v takové bublině a má kontrolu nad vším? Já teda ne .. proto si musíme pomoci i dalšími vlivy.

Všichni, kteří se museli již setkat se situací, kdy jste museli vysvětlit co to vlastně to paleo je a proč tak jíte. Všichni jste se určitě museli setkat s tím divným pohledem, s tím možná pohrdáním možná podivem, jak jako chcete jíst jako (pravěký) jeskynní člověk. Vždyť to nejde, umřeli byste do druhého týdne. Zapomeňte na ten historický základ, na to co byste možná mohli jíst a možná ne, podle toho, kde byste žili – o to už vlastně ani tak nejde. Možná se to zdá překvapivé, ale je to tak … Nikomu to zatím nepomohlo a nikdy to žádnou diskusi nevyřešilo. Nemluvě o zdravotních problémech či jejich prevenci.

Velká část mého blogu, se věnuje jen jídlu, ale je třeba si uvědomit, že jídlem se nedá vše zachránit. Přechodem z běžné stravy na paleo stravu si nemůžu eliminovat všechny případné problémy, které by se mi povedlo například na vegetariánské stravě. Proto jsem se rozhodl napsat o tom širším obrazu i zde na blogu (ačkoliv teda mám již delší dobu jiný koncept vypracovaný v mnohem větší šíři, než to bude zde, okolnosti a můj vývoj mě nutí přesto reagovat i ve zkratce).

Zdraví

Co je to zdraví? A jak ho dosáhnout?

Zdraví, kterého se snažíme všichni dosáhnout, musíme vnímat na více úrovních a to nejen vyhnutí se chorobám, ale také ve všech jeho fyzických a psychických podobách. Jak dosáhnout lepších výsledků a co pro to udělat se dozvíte dále. Možná se Vám to bude zdát jako začarovaný kruh, ale vše je tak nějak propojené. A jen Vy pro sebe něco můžete udělat a pokud jste začali tím jídlem, proč nepokračovat směrem k onomu ultimátnímu cíli?

Jak dosáhnout fyzického zdraví?

Pokud zdraví jste, gratuluji! Teď už je jen na Vás abyste si ono zdraví udrželi, protože ne vše se dá zjistit okamžitě a problémy se mohou vyskytnout, až překročí určitou hraniční mez, o které třeba ani netušíte, že tam někde leží a čeká. Pokud jste méně šťastní a víte o některých svých zdravotních problémech, stále můžete zmírnit jejich projevy, či se jich úplně zbavit. Paleo není řešením na všechny potíže, ale dokáže velmi efektivně bojovat s většinou (bohužel !! ne všemi) civilizačních onemocnění a dalšími chorobami či poruchami. Není řešením na všechny neduhy a nikdy nebude, ale možná zjistíte, že když si stabilizujete svůj psychický stav, najednou nebudou až tak výrazné i některé fyzické potíže či naopak.

Čím tedy začít? Na to je snadná odpověď, změnou stravy. Pokud už jíte paleo, víte o čem mluvím. Přechodem na zásady, které dodržujeme, jakkoliv jsou volné a přizpůsobili jste si je k obrazu svému se odbourá předpoklad pro některá onemocnění jako diabetes, obezita, osteoporóza a další. Pokud si budete kontrolovat, no lépe se spíše stačí jen zajímat, než to hlídat, co přijímáte a kolik vydáváte, dokážete optimalizovat své výkony a zamezit vlivu případných škodlivin z běžné stravy. Když odlehčíte svému organismu touto ‚přidanou‘ hodnotou dnešních potravin, začne se také očišťovat, reagovat jinak než jste byli zvyklí – zlepší se Vám zažívání, stav pokožky, zesílí klouby a celkově budete více odolní. Náchylnost k běžným nemocím, od nachlazení, kašle, chřipek, angín, a dalších až po následky jarní únavy, těžkosti po jídle, zlepšení stavu pokožky, zpomalení procesu stárnutí – to vše se postupně výrazně zlepší či eliminuje. Nezaručím Vám, že pokud budete v prostředí, kde se nachází spousty nakažených jedinců, že budete natolik odolní, že nikdy neonemocníte, ale projevy budou alespoň slabší. Vaše tělo bude odolnější a to díky vyššímu příjmu vitamínů, antioxidantů, minerálů a lepší psychice. Nezapomínejte také na pitný režim, z vody jsme a vodu potřebujeme k existenci – pijte dostatečně a v případě potřeby (větší zátěž a více pohybu, horko, atd.) si přidejte ještě více.

Pokračujeme přes eliminování problémů z prostředí, které nás mohou nadále velmi ovlivňovat – bohužel si zde nemůžeme všichni vybírat, kde chceme bydlet, ale v naší republice na tom nejsem všude tak špatně, že by život byl nepříjemný až nebezpečný. Proto je vhodnější žít v méně znečištěných oblastech, nepoužívat často chemikálie (ať už léky, či čistící prostředky, kosmetiku) na zlepšení každého stavu a vylepšení toho jak nás vidí ostatní. Existují šetrnější způsoby péče o tělo i domácnost, než používání stovek různých prostředků, které v nás či našem prostředí hromadí potenciálně škodlivé látky. Není to pro každého, chápu – nenutím. Vím, že pro někoho je to profesní nutnost, že to vyžaduje spoustu úsilí si o tom něco zjistit, že to jsou další finanční výdaje … výmluv máme tisíce, když se nám něco chce. Návrat k, jak si to nazvat – přírodnímu stylu, stylu našich předků (a to mluvím třeba jen o našich prarodičích), určitě není tak škodlivý, nebo si myslíte, že ano? Když si odstraníte jedy ze stravy, proč nepokračovat dále k čistému ovzduší, vodě, a tomu co je v kontaktu s naší pokožkou či celým tělem každý den?

Pravidelným cvičením, a teď nemyslím šílenosti typu 5 hodin 4x týdně v posilovně, podpoříte nejen lepší funkci těla, ale také psychický stav. Pravidelnost, intenzita a délka cvičení je na Vás. Já osobně poté co jsem dlouhá léta žil v extrému, kdy jsem chtěl cvičit co nejvíce a nejdéle, kdykoliv to šlo a moc jsem nestřídal aktivity, dospěl k názoru, že úplně stačí v průměru pár desítek minut denně. To jste ochotni obětovat, ne? Nezní to až tak špatně, že? Když nemáte rádi běhání, volte kolo či plavání – oba trochu šetrnější způsoby pohybu a pokud ani to nechcete, tak jen choďte – ale za to intenzivněji a často. Zaměřujte se na aktivity, které zapojí celé tělo, můžete je dělat třeba dvakrát-třikrát týdně na pár desítek minut a úplně stačí. Zařaďte si do svého denního režimu svižnou chůzi, nebo v běžném denním režimu choďte po schodech. Jednou za čas si zasprintujte, třeba se svými miláčky na procházce. Zapojujte se do sportovních her, třeba i tak podivná aktivita, jak se může někomu zdát jako je hakkis nebo frisbee. Nejsou ani náročné na pomůcky, na prostor, který k tomu potřebujete, ale jsou také skvělými sociálními prostředky, tedy možností jak strávit více času s přáteli či poznat nové lidi. Nemluvě ani o pobytu venku na čerstvém vzduchu a do toho posbírat i nějaké to sluneční záření. Cvičením podpořená pevnější struktura Vašeho těla pomůže bojovat s neduhy dnešní sedavé společnosti, eliminovat různé drobné bolesti či předejít případným zraněním. Pokud se však chcete věnovat náročnějším aktivitám, nikdo proti tomu nic nemá a nenamítá. Crossfit, kettlebell, které jsou preferované lidmi, kteří se stravují dle paleo či primal zásad, mají spoustu zastánců. Někdo chce ještě víc a soutěžit v silových soutěžích, proč ne, uzpůsobte tomu svůj jídelníček a volný čas a půjde to. S pevnějším tělem se také pojí ztráta tuku a ta potěší většinu lidí. Pravidelnou aktivitou dokážete předejít spoustě problémů a usnadnit si život a to opravdu extrémním způsobem.

Pobyt venku, na čerstvém vzduchu, pod vlivem slunce a v tichu či alespoň klidu, pomáhá v mnoha aspektech. Nejen tedy k tomu, abyste se cítili lépe, tedy pomáhá psychice, ale také pomáhá i fyzicky. Lépe, snáze a bez poznamenání se nám dýchá tam kde je čerstvo a čisto, než tam kde jsou zplodiny a je ošklivě. Díky vlivu slunečního záření se nám vytváří zásoba vitamínu D, kterou bychom jinak velmi těžko sháněli. Ale hlavně, klid, ticho, odreagování se, eliminování stresu, to vše pomáhá k lepšímu psychickému stavu. A psychika je velmi důležitá pro vhodné fungování těla.

Co tedy potřebujeme pro vhodné fungování naší psychiky a proč?

Jak jsem již zmínil a budu opakovat znova, potřebujeme být v kontaktu s dalšími lidmi, potřebujeme mít možnost se realizovat, mít pocit, že někdo sdílí naše názory a sociální prostor, ale také správně si rozdělit volný čas a dát si prostor pro relaxování. Skvěle se dá relaxovat u sportu, volnočasových zálib či právě pobytem v odlišném prostředí, než máme kolem sebe celou dobu – tedy například v přírodě. Snažíme se předejít případným psychickým problémům, ačkoliv k nim máme určité předpoklady. Naše moderní doba je význačná hektickým stylem, stresem, který je všudy přítomný. Čas je nejdůležitějším a nejnedostupnějším prvkem našich životů. Upřímně, není. Čas máme stejně dostupný a je jen na nás, jak s ním naložíme. Zda věříte na osud, či náhodu, nechme stranou, není podstatné kdo vám určil kolik času, podstatná je jen to co s ním a jak uděláte Vy. Pokud se necháte tlačit někým jiným k tomu co sami cítíte, že nechcete, tento stres se Vám může stát osudným. Snažte se odbourat stres co nejvíce to jde. Vhodně relaxujte, meditujte, najděte si něco, co vám pomáhá se úplně uvolnit, ať už meditace, koníčky, sport, sex či cokoliv dalšího … je to na Vás. Jedním z faktorů, které pomáhají k efektivnímu boji se stresem je pozměnění Vašeho vnímání co je vlastně důležité a pro koho. Nenechat se manipulovat, tam kde nechcete být, ale také dlouze a kvalitně spát! Zatemněná místnost, žádné světlo ani to umělé, ticho a klid, to je to co Vás dokáže skvěle nabít do každého dalšího dne, ale také pomoci lépe zrelaxovat a odbourat stres. Buzení se budíkem je děsivý šok pro naše tělo, ale existují metody jak se naučit probouzet i bez něj ve správný čas – například projekcí vybraného času, kdy se chci probudit, během večerního usínání. Pravidelné rytmy totiž pozitivně ovlivní produkci hormonů a lepší reakci těla na připravené aktivity.

Fotky použité v tomto článku nejsou mým osobním vlastnictvím.

3 komentáře: „Životní styl

  1. Zdravím Vás a moc děkuji za články. Je vidět, že se člověk stále učí a poznává nové věci.Moc jste mně pomohli v mé současné ne příliš dobré době. Mirka – 61 let.

Zde můžete nechat svůj komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s